Mentor – Coaching – Co to jest?

„Mentoring – partnerska relacja między mistrzem a uczniem (…) zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. Polega głównie na tym, by uczeń, poprzez regularne rozmowy z mistrzem, zdobywał nową wiedzę, poznawał siebie, rozwijał zawodową samoświadomość i nie obawiał się podążać wybraną samodzielnie drogą samorealizacji.”

– definicja za Wikipedia

Czytaj dalej ...

Mentor – Coaching – Jak wygląda proces Mentor – Coachingu?

Aby przybliżyć Tobie, proces Mentor-Coachingu, w tym miejscu odpowiem na najczęściej zadawane pytania.

  1. Co składa się na proces Mentor-Coachingowy?

    Samokształcenie w oparciu o dostarczone materiały w postaci książek lub audiobooków.
    Wiedza ludzkości jest zgromadzona w książkach i nie ma jej lepszego źródła. W każdej dobrze opracowanej pozycji książkowej znajdziesz ogromną ilość wiedzy. Jej przekazanie zajęłoby autorowi kilka miesięcy, natomiast jej uporządkowanie i spisanie pozwala przekazać ją w czasie od kilku do kilkunastu dni. Ile książek będziesz musiał przeczytać w trakcie procesu? – To zależy od Ciebie. Dla każdego procesu wymagana jest znajomość minimum dwóch z rekomendowanych czterech pozycji. Dlatego na pracę własną powinieneś zarezerwować od godziny do dwóch dziennie!

Czytaj dalej ...

Mentor – Coaching Myśleć Jak Manager – Zostać Managerem

„Gdybym tylko został managerem, pokierowałbym działem o wiele lepiej.”, „Dlaczego to on został managerem, nie ja?”, „Wysłałem już tyle CV na stanowiska managerskie i nikt nie chce mnie zatrudnić. Dlaczego?”, „Jestem zapraszany na rozmowy rekrutacyjne, ale nie otrzymuję posady. W

Czytaj dalej ...

Mentor – Coaching Narzędzi Menadżera

Mentor – Coaching Narzędzi Menadżera

Manager

Do wczoraj jeszcze specjalista perfekcyjnie realizujący swój zakres obowiązków. Dzisiaj jeszcze pijany szczęściem sukcesu, a od jutra już manager. Tyle, że…  zupełnie bez kompetencji. Organizacja pracy zespołu, zarządzanie projektami i portfelem projektów działowych. Motywowanie

Czytaj dalej ...

Mentor – Coaching Zarządzania Projektami

Mentor – Coaching Zarządzania Projektami

Zarządzanie projektami

Są projekty, które muszą pójść dobrze. Muszą zakończyć się w zakładanym terminie i budżecie. A jednak nie idą. Z niewiadomych powodów projekty przeciągają się, kolejne terminy nie są dotrzymywane, projekty stają się skarbonką bez dna.

Czytaj dalej ...

Mentor – Coaching Strategii

Mentor – Coaching Strategii

Strategia

Strategia określa kierunek, w którym organizacja podąża w ustalonym, długim okresie czasu. Ale jak długim? Jak go wyznaczyć? Jakie cele postawić? Co uwzględnić podczas jej tworzenia? Jakie obszary uznać za strategiczne? Jak często modyfikować strategię? Pod wpływem jakich czynników? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje tylu prezesów, ile jest firm oraz kilka razy więcej dyrektorów w nich zatrudnionych.

Czytaj dalej ...

Mentor – Coaching Lidership

Mentor – Coaching Lidership

Przywództwo (Lidership)

Różnica pomiędzy liderem i managerem jest mniej więcej tak duża, jak różnica pomiędzy managerem a specjalistą. Zrozumienie tej różnicy jest kluczem do rozwoju organizacji. Gdyż tak, jak trudno sobie wyobrazić organizację składającą się z samych tylko specjalistów, niemożliwy jest rozwój organizacji, która w swoich strukturach nie będzie posiadała liderów. Świetnie charakteryzuje to Jorge Barna mówiąc „Organizacje mogą mieć wybitnych liderów i słabą strukturę. Nigdy natomiast nie spotkałem wybitnej organizacji, która miałaby wybitną strukturę i słabych liderów.”

Czytaj dalej ...